Mācītspēks. Biežāk uzdotie jautājumi

BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

Pieteikšanās

Es nokavēju šī gada pietikšanos. Vai vēl ir iespējams pieteikties?

Pieteikšanās uzņemšanai 2025./2026. akadēmiskajam gadam ir noslēgusies. Nākamā pieteikšanās ir plānota 2026. gada sākumā. Aicinām aizpildīt "Mācītspēks" intereses anketu, lai saņemtu aktuālo informāciju par uzņemšanas sākumu.

Kā varu zināt, ka varu pieteikties dalībai "Mācītspēks"?

Tevis iepriekš iegūtajai izglītībai jāatbilst šādiem nosacījumiem:
1. Tu esi ieguvis augstāko izglītību (t.i. vismaz 2. līmeņa profesionālo augstāko izglītību, bakalaura, maģistra vai doktora grādu);
2. Tev vēl nav skolotāja kvalifikācija, jo "Mācītspēks" paredzēts citu jomu profesionāļiem, kas vēlas kļūt par skolotājiem;
3. Augstākajā izglītībā esi apguvis studiju kursus, kuri atbilst mācību priekšmetam, vismaz 18 ECTS (12 KP) apjomā. Ja ir iegūti 12-17 ECTS, "Mācītspēks" piedāvā kārtot kvalifikācijas pārbaudījumu konkrētā mācību priekšmetā, kas apliecina Tavas zināšanas un kopmetenci mācību priekšmeta jomā.

Vairāk informāciju par uzņemšanas nosacījumiem varēsi atrast "Mācītspēks" 2025. gada uzņemšanas vadlīnijās (būs pieejamas mājaslapā no 1. februāra).

Iepriekš piedaloties uzņemšanas procesā esmu saņēmis atteikumu - vai varu pieteikties dalībai "Mācītspēks" vēlreiz?

Jā! Katru gadu pilnveidojam uzņemšanas procesu un ticam, ka izaugsmi piedzīvo arī mūsu kandidāti, tāpēc noteikti piesakies vēlreiz un seko līdzi informācijai par aktuālās uzņemšanas gaitu.

Kā man jārīkojas, ja iepriekš esmu izturējis "Mācītspēks" iestājpārbaudījumu?

Mūsu uzņemšanas process mainās un ticam, ka pārmaiņas piedzīvo arī mūsu kandidāti. Ja esi jau iepriekš izturējis iestājpārbaudījumu, aizpildi pieteikuma anketu un norādi, ka piesakies atkārtoti. "Mācītspēks" komanda ar Tevi sazināsies par tālāko uzņemšanas procesu.

Kādos gadījumos es nevaru piedalīties "Mācītspēks"?

- Ja neesi apguvis mācību priekšmetam atbilstošu studiju kursus pietiekamā apjomā (zem 12 ECTS).
- Ja vēl neesi ieguvis vai pabeidzis augstāko izglītību (līdz 2025. gada jūnijam).
- Ja vēlies strādāt sākumskolas klasēs (1.-3. klase) (prakse skolā dalības laikā ir iespējama sākot no 4. klases).
- Ja līdz šim jau esi ieguvis skolotāja (pirmsskolas*, sākumskolas vai vispārējās izglītības) kvalifikāciju. Atgādinām, ka 72h pedagoģiskie kursi nav skolotāja kvalifikācija un neliedz dalību "Mācītspēks"!

* Vari pieteikties dalībai, ja papildus pirmsskolas skolotāja kvalifikācijai esi ieguvis citu augstāko izglītību, kas atbilst kādai no mācību priekšmetu jomām un vēlies strādāt skolā pamata vai vidējās izglītības līmenī.

Vai varu pieteikties "Mācītspēks", ja jau strādāju skolā?

Jā, "Mācītspēks" var pietiekties arī tie interesenti, kuri jau strādā skolā, taču nav ieguvuši skolotāja kvalifikāciju. Ja Tu jau strādā skolā, tad norādi savu darba vietu pieteikuma anketā un informē mūs par to dalībnieku iestājpārbaudījuma otrajā kārtā - intervijā. Uzsākot dalību "Mācītspēks", Tev ir iespēja saglabāt savu esošo darba vietu, pirms tam vienojoties par "Mācītspēks" prakses nosacījumiem ar skolu.

Vai ir vecuma ierobežojums, lai varētu piedalīties "Mācītspēks"?

Lai piedalītos "Mācītspēks", nav dalībnieku vecuma ierobežojuma! Priecājamies par katru, kurš piesakās dalībai ar vēlmi apgūt skolotāja profesiju, reizē mācot un mācoties.

Kā norit kandidātu iestājpārbaudījums?

Iestājpārbaudījums norit divās kārtās. Pirmā iestājpārbaudījuma kārta ir rakstiskā daļa - anketa. Aicinām pirms anketas aizpildīšanas sagatavot visu iesniedzamo informāciju - atbildes uz anketas jautājumiem, lai tehnisku problēmu dēļ tās procesā nepazustu. Divu nedēļu laikā pēc rakstiskās daļas iesniegšanas, to izvērtēs dalībnieku atlases speciālisti un sniegs Tev atbildi par tālāko dalību iestājpārbaudījumā. Ja atbilde būs pozitīva, Tu tiksi aicināts uz iestājpārbaudījuma otro kārtu - mutisko daļu, jeb individuālu interviju, kuras laikā noritēs pārrunas un papildus Tev vajadzēs veikt arī praktisku uzdevumu. Intervija noritēs attālināti MS Teams platformā, aicinām pievienoties ar datoru. Nedēļas laikā pēc mutiskās daļas saņemsi atbildi, vai esi izturējis "Mācītspēks" iestājpārbaudījumu.

Ja kandidātam tiek piedāvāts kārtot kvalifikācijas pārbaudījumu, tas norisinās pirms iestājpārbaudījuma pirmās kārtas.

Kādas kompetences tiek vērtētas iestājpārbaudījumā?

"Mācītspēks" iestājpārbaudījumā tiek vērtēta kandidātu izglītības atbilstība "Mācītspēks" prasībām, kā arī četras pamata kompetences: Attīstības virzība, Cilvēku izpratne, Rīcības efektivitāte un Komunikācijas kultūra.

Es aizpildīju pieteikuma anketu, tomēr neesmu saņēmis atbildi. Kā man rīkoties?

"Mācītspēks" izskata un sniedz atbildi pilnīgi visiem saņemtajiem pieteikumiem. Atbildi sniedzam 2 nedēļu laikā kopš pieteikuma saņemšanas brīža. Ja atbildi tomēr neesi saņēmis, vari rīkoties šādi:
- Pārbaudi savu e-pasta Mēstuļu (Spam) kastīti;
- Apdomā vai esi pabiedzis iesniegt anketu (piespiesta poga "IESNIEGT") un saņēmis automātisko apstiprinājuma e-pastu par anketas iesniegšanu. Ja neesi, tad vari pildīt anketu atkārtoti.

Ja nesaņem atbildi no mums, tam var būt vairāki iemesli - piemēram, norādīts nepareizs e-pasts vai arī notikusi kāda tehniska kļūme. Ja nesaņem no mums ziņu 2 nedēļu laikā kopš pieteikuma anketas aizpildīšanas, sazinies ar mums rakstot uz macitspeks@lu.lv.

Mācības

Vai man būs jāmaksā par dalību "Mācītspēks"?

Dalība "Mācītspēks", kas ietver studijas pirmā cikla profesionālās augstākās izglītības programmā [īsā] "Skolotājs", ir bez maksas.

Vai dalību "Mācītspēks" varu apvienot ar citu algotu darbu un/vai citām studijām?

Dalība "Mācītspēks" paredz pilnas slodzes iesaisti. Piedaloties "Mācītspēks", Tu strādāsi nepilnas slodzes darbu skolā (14-21 kontaktstundas nedēļā) un studēsi universitātē pilna laika klātienē (30 ECTS semestrī). Apsver, vai Tavi laika u.c. resursi būs pietiekami, lai pilnvērtīgu dalību "Mācītspēks" apvienotu ar citu darbu un/vai studijām!

Vai, piedaloties "Mācītspēks", varu kļūt par sākumskolas skolotāju?

"Mācītspēks" ietvaros dalībnieki kļūst par pamata un vidējās izglītības skolotājiem. Tu apgūsi viena konkrēta mācību priekšmeta metodiku, kas būs atbilstoša pamatskolas un vidusskolas posmam. Sākumskolas metodika "Mācītspēks" ietvaros netiek mācīta, tomēr konkrētus mācību priekšmetus (sports, mūzika, vizuālā māksla, svešvalodas) dalībnieks var pasniegt arī 1.-3. klasē, ja vismaz 14 kontaktstundas (minimālais kontaktstundu skaits prakses nodrošināšanai) tiek pasniegtas sākot no 4. klases.

Ņem vērā, ka "Mācītspēks" ietvaros nav iespējams kļūt par sākumskolas skolotāju un/vai audzinātāju, kurš, kā ierasts, māca gandrīz visus mācību priekšmetus, jo dalībnieki iegūs kvalifikāciju vienā konkrētā mācību priekšmetā.

Ja vēlies kļūt tieši par sākumskolas skolotāju, aicinām pieteikties profesionālā bakalaura studiju programmai "Sākumizglītības skolotājs" LU, DU, RTU vai RTA.

Cik ilga ir dalība "Mācītspēks"?

"Mācītspēks" ietver divus posmus. Pirmajā gadā dalībnieki studē pirmā cikla profesionālās augstākās izglītības programmā [īsā] "Skolotājs".
"Mācītspēks" otrais gads ir indukcijas gads, kura laikā dalībnieki turpina darbu skolā un nostiprina savas zināšanas un prasmes, apgūstot kādu no piedāvātajām profesionālās kompetences pilnveides programmām, ko nodrošina Latvijas Universitāte. Dalība otrajā gadā nav obligāta.

Ar kuru brīdi sāksies mana dalība "Mācītspēks"?

Lai sagatavotos jaunajam mācību gadam un darbam skolā, visi "Mācītspēks" dalībnieki piedalās vasaras mācībās, kas norit vasarā un ilgst divas nedēļas. Topošie skolotāji apgūst pedagoģijas un psiholoģijas pamatus, kā arī iepazīstas ar sava mācību priekšmeta metodiku, stundu plānošanu, stundu vadīšanu un sadarbību ar skolēniem.

Vai "Mācītspēks" dalībniekiem noslēgumā man būs jānokārto kāds pārbaudījums vai eksāmens?

"Mācītspēks" pirmā gada noslēgumā, lai iegūtu skolotāja kvalifikāciju, Tev būs jāizstrādā diplomdarbs vai pieredzes darbs 15 ECTS apmērā. Otrā jeb indukcijas gada noslēgumā tiek kārtots noslēguma pārbaudījums, par kuru precīzas norādes gūsi studiju procesā!

Kādu dokumentu es iegūšu "Mācītspēks" noslēgumā?

Dalība "Mācītspēks" paredz divus posmus. Pirmā gada beigās Tu saņemsi diplomu ar skolotāja kvalifikāciju. Otrā gada beigās Tu saņemsi apliecinājumu par profesionālās pilnveides mācību programmas apguvi.

Vai par dalību "Mācītspēks" es saņemšu stipendiju?

Jā! Balstoties Ministru kabineta noteikumos Nr. 818, 2025./2026. akadēmiskajā gadā studiju programmas "Skolotājs" studentiem tiek piešķirta ikmēneša stipendija. Stipendijas apmēru nosaka noslēgtā vienošanās starp Izglītības un zinātņu ministriju un augstskolu (MK noteikumi Nr. 818, 10.4. punkts).
Arī "Mācītspēks" indukcijas gada dalībniekiem tiek piešķirta ikmēneša stipendija. Stipendijas apmēru nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 818, 59. pants.

Darbs skolā

Kādus mācību priekšmetus es varēšu mācīt skolā?

Piedaloties "Mācītspēks", Tu kļūsi par viena vispārizglītojošā mācību priekšmeta skolotāju. Skolā varēsi mācīt to mācību priekšmetu, kuru augstākās izglītības līmenī esi apguvis vismaz 18 ECTS apmērā (vai vismaz 12 ECTS, ja sekmīgi esi nokārtojis kvalifikācijas pārbaudījumu).

Ņemot vērā, ka Latvijas skolās visvairāk trūkst eksakto un valodu priekšmetu skolotāju, īpaši priecāsimies dalībnieku vidū redzēt matemātikas, ķīmijas, fizikas, bioloģijas, datorikas un valodu skolotājus!

Vai es varu izvēlēties, kurā skolā es strādāšu? 

Kandidāts meklē vakanci patstāvīgi un var izvēlēties sev ērtāko un piemērotāko vakanci, atbilstoši "Mācītspēks" dalības nosacījumiem. Neskaidrību vai problēmsituāciju gadījumā, kandidātam atbalstu sniedz "Mācītspēks" skolu piesaistes speciālists.

Izvēloties vakanci, jāņem vērā šādi nosacījumi:
- Vakance izglītībai atbilstošā mācību priekšmetā;
- Kontaktstundu skaits nedēļā (14-21);
- Brīvas piektdienas studijām;
- Darbs pamatskolas (4.-9. klase) un/vai vidusskolas (10.-12. klase) līmeņa izglītībā;
- Kandidāts skolu ir apmeklējis klātienē, iepazinies ar skolas vadību, mācību telpām un ir informēts par plānoto atalgojuma apmēru.

Konkrētos mācību priekšmetos, piemēram, sociālās zinības, literatūra, teātra māksla u.c., vakances ir pieejamas salīdzinoši reti vai var nebūt pieejamas vispār kandidātam vēlamajā reģionā. Piesakoties apdomā, vai būsi gatavs mainīt dzīvesvietu, ja vakance būs pieejama citā reģionā!

Aktuālās skolu vakances var apskatīt šeit - https://esiskolotajs.lu.lv/vakances

Kad es zināšu, kurā skolā strādāšu? 

Sarunas starp dalībnieku, skolas pārstāvjiem un skolu piesaistes speciālistu norisinās maijā un jūnijā. Pēc šīs sarunas, ja abas puses vienojas par sadarbību, tiek slēgts sadarbības līgums, ja ne - tiek meklēta cita skola. Piemērota skola tiek meklēta, vēlākais, līdz 20. jūnijam.  

Kad ar skolu tiek uzsāktas darba attiecības? 

Parasti darba līgums ar skolu tiek slēgts ar 1. septembri vai augusta beigās, kad skolotāji un skolas vadība atgriežas no vasaras atvaļinājumiem.

Vai skolā varēšu mācīt vairākus mācību priekšmetus?

Individuāli vienojoties ar skolu, kurā strādāsi "Mācītspēks" laikā, ir iespējams mācīt vairākus mācību priekšmetus, tomēr studiju ietvaros ir iespējams apgūt tikai viena mācību priekšmeta metodiku. Strādājot skolā, kas reizē ir arī Tava studiju prakses vieta, Tavai darba slodzei ir jābūt vismaz 14 kontaktstundām nedēļā tajā mācību priekšmetā, ar kuru uzsākta dalība "Mācītspēks".

Vai "Mācītspēks" laikā par darbu skolā es saņemšu algu?

Visa "Mācītspēks" laikā dalībnieki strādā skolā atalgotu nepilnas slodzes darbu (14-21 kontaktstundas nedēļā). Pirmo pilno darba algu par darbu skolā, dalībnieks saņem oktobra sākumā. Pirms darba līguma slēgšanas ar skolu, dalībnieks patstāvīgi pārrunā planoto atalgojuma apmēru ar skolas vadību.
mācītspēks
Ir jautājums? Raksti mums tagad!

Trūkst informācijas?
Jautā mums!

Paldies! Jautājums ir saņemts, sniegsim jums atbildi tuvāko stundu laikā.